Sosyal medya günden güne büyüyen ve karmaşıklaşan yeni bir dünya. Ana akım Facebook, Instagram, Twitter gibi platformlar hemen hemen herkes tarafından kullanılırken, Tumblr, Pinterest gibi platformlar ise çok daha niş kitlelere hitap ediyor.  Peki tüm bu platformları en uygun şekilde nasıl kullanabilirsiniz?

Gary Vaynerchunk kitabında kurumların farklı sosyal medya platformlarını nasıl en efektif şekilde kullanabileceklerine dair öneriler sunuyor. Kitabın ana fikri tüm platformların kendine has bir dünyası olduğu ve paylaşılan içeriklerin bu dünyaya uygun olması gerektiği. Yani bir görsel hazırlayıp bunu hem Facebook’ta, hem Twitter’da hem de Pinterest’te paylaşmamalısınız, çünkü tüm bu platformların sunduğu farklı bir deneyim var. Örneğin Instagram çok daha görsel ağırlıklı bir dünya iken Twitter daha çok metin içerikli.

Bir pazarlamacı olarak kitapta sosyal medya yönetimi açısından oldukça faydalı tavsiyeler bulduğumu söyleyebilirim. Tabi ki benim alanım dijital pazarlama değil, belki bu öneriler dijital pazarlamacılara çok bilindik gelebilir. Ama ülkemizdeki firmaların sosyal medya hesaplarının nasıl yönetildiğini görünce kitaptan herkesin faydalanması gerektiğini düşünüyorum.

Eğer bir pazarlamacı değilseniz ya da profesyonel olarak sosyal medya yönetimi ile ilgilenmiyorsanız bu kitap size göre mi emin değilim ancak kitabı okur ve tavsiyelerini uygularsanız paylaşımlarınız biraz daha fazla beğeni ve yorum alacağı kesin.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, kitap isminin çevirisini çok başarısız buldum. Kitabın orjinal ismi Job, Job, Job, Righ Hook yani Dürt, Dürt, Dürt, Sağ Kroşe. Burada anlatılmak istenen sosyal medyada başarı elde edebilmek için vurucu hamleden önce ısınma turları yapmanız gerektiği. Kitabın Türkçe ismi bu metafordan çok uzak, sanki ortada bir kavga varmış hissi veriyor.

Kimler okumalı?

* Sosyal medyayı daha etkili kullanmak isteyenler.

* Farklı sosyal medya platformlarının doğası hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler.

* Sosyal medya üzerinden pazarlama yapmak isteyenler.

Kimler okumamalı?

* Sosyal medya fenomenleri.

* Stolkerlar.

* Ateşli geleneksel medya savunucuları.


Kitap Adı: Rakibini Yere Ser

Yazar: Gary Vaynerchuk

Yayın Evi: MediaCat Kitapları

Sayfa Sayısı: 260

Goodreads Sayfası