Marshmallowu bilirsiniz, hani şu Amerikan filmlerinde bir çubuğun ucuna takılarak kamp ateşinde  kızartılan şekerleme. Şahsen ben tadını sevmesem de birçok insan çok lezzetli buluyor, özellikle de çocuklar.  Böyle bir şekerlemeyi bir çocuğa verdiğinizde ne olacağını tahmin edersiniz. Peki ya çocukları şekerleme ile baş başa bırakıp eğer on dakika yemeden sabrederlerse bir değil iki tane şekerleme yiyebileceklerini söyleseydiniz ne olurdu?

Önündeki şekerlemeyi yemeden dakikalarca beklemek çocuklar için oldukça zor olmalı. Ancak yeterince sabredebilirse çok daha fazla şekerleme yiyebilecekler.  Şüphesiz testin amacı çocuklara eziyet etmek değil, otokontrol (irade) yeteneklerini gözlemlemek.  Peki irade gücü doğuştan mı gelir, yoksa sonradan da kazanılabilir mi? İrade gücünü arttırmak mümkün mü? Çocukken önündeki şekeri yemeden belirli bir süre bekleyebilenler ilerde daha mı başarılı olurlar? Kitapta bu ve benzeri birçok sorunun yanıtı aranıyor.

Kitap psikolog Walter Mischel’in 1970’lı yıllardan beri uyguladığı Hazzı Erteleme Testi‘nin gözlem ve sonuçlarına dayanıyor. Deneyin Marshmallow Testi olarak bilinmesinin nedeni ilk uygulamalarında çocuklara şekerleme olarak Marshmallow verilmesinden kaynaklanıyor. Daha sonra kurabiye, çikolata gibi bir çok farklı yiyecekle denenmiş ve benzer sonuçlar alınmış.

Her ne kadar deneyler çocuklar üzerinde yapılmaya başlanmış olsa da sonuçlar hepimiz için geçerli. Tatlıyı bırakmayı düşünmeseniz bile kitaptan alabileceğiniz bir çok tavsiye var.  Kitap, kilo vermekten, sigarayı bırakmaya, ayrılık acısından para biriktirmeye kadar bir çok konuda nasıl daha iradeli olabileceğimize yönelik tavsiyeler sunuyor. Yani 7’den 70’e istisnasız herkesin okuması gereken bir kitap.

Bu arada henüz izlemediyseniz deneyin bir örneğinin videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Kimler okumalı?

* İradesini güçlendirmek isteyenler.

* Her hafta Pazartesi günü diyete başlayıp Salı günü bozanlar.

* Çocuklarını daha iradeli, kararlı ve özgüvenli yetiştirmek isteyenler.

Kimler okumamalı?

* Çelik gibi sağlam bir iradeye sahip olanlar.

* Yiyip yiyip kilo almayanlar.

* Marshmallowun tadını sevmeyenler.


Kitap Adı: Marshmallow Testi

Yazar: Walter Mischel

Yayın Evi: Pegasus Yayınları

Sayfa Sayısı: 344

Goodreads Sayfası