İnsanlar beyninin yüzde 10’unu kullanıyor! Bu hatalı inanış birkaç yıl öncesine kadar toplumda yaygın olarak kabul görüyordu. Neyse ki bugün beynimizin %100’ünü kullandığımızı biliyoruz. Yine de ufak bir detay var, beynimizin bilinçli olarak kontrol ettiğimiz kısmı toplam beyin fonksiyonunun çok azını oluşturuyor.

Bu ne anlama geliyor? Aslında “ben” olarak tanımladığınız bilinç, hayattaki haraketleriniz üzerinde oldukça sınırlı bir etki alanına sahip. Diğer deyişle hareketlerimizin bir çoğunu bilinç dışı olarak yapıyoruz. Ve dahası tüm bu bilinç dışı kararlar, vücudumuzdaki kimyasal bileşenlerden oldukça etkileniyor.

Sinir bilimci David Eagleman, Incognito kitabında bilinç ve bilinç dışı düzeyde verdiğimiz kararların nasıl oluştuğunu ve bu kararlar üzerinde ne derece söz sahibi olduğumuzu inceliyor. Kitap özellikle bilinç dışı verdiğimiz kararların hayatımızda ne denli büyük bir rolü olduğu üzerinde durmuş. Beni, hayattaki tercih ve kararlarım üzerinde düşünmeye teşvik etti. Bu alanda ilgili iseniz, kesinlikle okurken keyif alacağınız ve çok şey öğreneceğiniz bir kitap.

Kimler okumalı?

* Bilinç ve bilinçaltının işleyişine ilgi duyanlar.

* Sır saklama konusunda neden başarısız olduğunu bilmeyenler.

* Antidepresanların nasıl bu derece etkili olduğunu merak edenler.

Kimler okumamalı?

* Hayatının kontrolünü bir an olsun elden bırakmayanlar.

* “İki kişinin bildiği sır değildir.” diye düşünenler.

* “İlaçlar bana işlemez.” diyenler.


Kitap Adı: Incognito, Beynin Gizli Hayatı

Yazar: David Eagleman

Yayın Evi: Domingo Yayınevi

Sayfa Sayısı: 304

Goodreads Sayfası