Psikoloji alanında bir klasik olan İknanın Psikolojisi kitabın yazarı Robert B. Cialdini, ilk kitabını yayınladıktan 30 yıl sonra, bu alanda edindiği tecrübe ve birikimlerle İknaya Açılan Kapı kitabını yazmış. İknanın Psikolojisi kitabı tüketicileri kurumsal şirketlerin kulladığı, kimi zaman etik olmayan ikna tekniklerine karşı bilinçlendirmek amacıyla yazılmıştı. Yazar bu kitabın tüketicilerden çok pazarlamacılar ve satışçılar tarafından okunduğunu fark edince, yeni kitabında tüketicileri ikna etmek isteyen kurumları ve kişileri hedeflemiş.

İknaya Açılan Kapı kitabı, başarılı bir ikna süreci için yapılması gereken ön hazırlık sürecini anlatıyor. Kitabın orijinal ismi olan Pre-Suasion (iknanın öncesi olarak çevrilebilir), kitabın özünü iyi ifade ediyor. Yazar, kişilerin seçimlerini belirleyen en önemli unsurun, fayda veya ihtiyaç değil de zamanlama olduğunu öne sürüyor. Kitapta “ayrıcalıklı anlar” olarak tanımlanan bu zamanlar, bir nevi eşref saati olarak açıklanabilir. Cialdini kitapta, ayrıcalıklı anların nasıl yaratılabileceği ve ikna stratejisinin nasıl uygulanması gerektiğine dair düşüncelerine de yer vermiş.

İknaya Açılan Kapı’yı ister istemez yazarın önceki kitabı İknanın Psikolojisi ile karşılaştırdım. İknanın Psikolojisi daha çok hayattan örnekler içeren bir kitaptı, İknaya Açılan Kapı ise biraz daha teorik kalmış. Yine de pazarlama ve satış alanında çalışanlar için oldukça değerli gözlemler içeriyor.

Kimler okumalı?

* İkna yeteneklerini geliştirmeyi hedefleyenler.

* Şirketlerin tüketicilere ne tür ikna yöntemleri uyguladığını merak edenler.

* Pazarlama ve satış alanında çalışanlar.

Kimler okumamalı?

* Karşındakini 5 saniyeye de ikna edebileceğine inananlar.

* Black Friday indirimlerini kaçırmayanlar.

* Tüketicileri ikna etme konusunda özel bir ilgisi olmayanlar.


Kitap Adı: İknaya Açılan Kapı

Yazar: Robert B. Cialdini

Yayın Evi: MediaCat Yayınları

Sayfa Sayısı: 424

Goodreads Sayfası