Nasıl ikna oluruz hiç düşündünüz mü? Bazen çok da gönüllü olmadığımız halde birilerine söz verdiğimizi ya da bir şeyler satın aldığımızı fark etmişsinizdir. Peki nasıl oluyor insanlar ya da kurumlar bizi böyle şeyler yapmaya ikna ediyorlar.

Bunların rastgele olaylar olduğunu düşünüyorsanız fazla iyi niyetli biraz da saf olduğunuzu söyleyebilirim. Çoğu zaman üzerine uzun uzun kafa yorulmuş, çokça test edilip onaylanmış taktikler kullanıyorlar. Hayır, bu bir komplo teorisi kitabı değil, yaşanmış gerçek örneklerin yer aldığı bir kitap.

Robert Cialdini uzun yıllar boyunca seyyar satıcılar, bağış toplayanlar ve şirketlerin üst düzey yöneticilerle görüşerek bizleri ikna etmek için kullandıkları taktikleri  listelemiş. Kitap her ne kadar müşterileri bu ikna tekniklerine karşı bilinçlendirmek için yazılsa da kitaba tüketicilerden çok satış ve pazarlamacılar ilgi göstermiş. Her ne kadar bu durum başlı başına bir tezat oluştursa da kitap hem bireyler hem profesyoneller için çok faydalı.

Kitabı okurken kimi zaman bir tüketici olarak bilinçlendim, kimi zamansa bir pazarlamacı olarak müşterileri ikna etmek için kullanabileceğim yeni taktikler öğrendim. Daha önce benzer kitaplar okumuş kişilerin aşina olabilecekleri bazı başlıklar olsa da  okuyan herkesin faydalanacağı bir kitap olduğundan eminim.,

 

Kimler okumalı?

* Nasıl daha ikna edici olabilirim sorusunun yanıtını arayanlar.

* Acaba kandırılıyor muyum diye içten içe kaygılananlar.

* İkna yeteneklerini yalnızca iyi niyetlerle kullananlar.

Kimler okumamalı?

* Karşımdakini 5 saniyede nasıl ikna ederim sorunun yanıtını arayanlar.

* Külyutmazlar.

* Dünyayı ele geçirmek gibi hedefleri olanlar.


Kitap Adı: İknanın Psikolojisi

Yazar: Robert B. Cialdini

Yayın Evi: MediaCat Yayınları

Sayfa Sayısı: 368

Goodreads Sayfası