Kitap incelemelerime son yıllarda en fazla etkilendiğim kitaplardan biriyle başlamak istiyorum. Hızlı ve Yavaş Düşünme, Nobel Ekonomi Ödüllü psikolog Daniel Kahneman tarafından yazılmış eşsiz bir eser. İnsanın karar verme mekanizmasına dair okuduğum en bilgilendirici kitap diyebilirim.

Kitap adından da anlaşılacağı üzere iki temel düşünme yöntemi üzerinde duruyor, Hızlı ve Yavaş Düşünme. Hızlı düşünme anlık olarak, iç görülerimizle verdiğimiz kararlarda kullandığımız sistem. Yavaş düşünme ise daha dikkate ve hesaplamaya dayalı, analitik işlemlerde kullandığımız düşünme sistemi.

Kahneman kitabında insandaki hızlı ve yavaş düşünme sistemlerinin nasıl kolayca hata yapabileceğine dair deneylere yer veriyor. Tamamen bağımsız olarak verdiğimizi düşündüğümüz kararların nasıl kolayca manipüle edilebileceğini örneklerle anlatıyor.  Teoriler detaylarını burada özetleyemeyeceğim kadar kapsamlı ve özel ilgiyi hak ediyor.

Kitap Kahneman ve meslektaşı Amos Tversky‘ın 40 yılı aşkın süredir insan davranışları üzerine yaptığı araştırmalara dayanıyor. Akademik yayınlar gözünüzü korkutuyorsa bile endişelenmeyin, kitap çok sayıda farklı araştırma ve bunların sonuçlarını gayet akıcı bir üslupla aktarmış.

Kitabı okumaya başladığımda, henüz 20 sayfadayken, bir daha elimden düşürmeyeceğim bir başucu kitabına sahip olduğumu anlamıştım. Umarım siz de benim gibi düşünür ve okumaktan keyif alırsınız.

Kimler okumalı?

* Bazen çok basit konularda dahi hata yaptığının farkında olanlar,

* Nasıl daha doğru kararlar verebilirim sorusunun yanıtını arayanlar,

* Davranış bilimlerine ilgi duyanlar.

Kimler okumamalı?

* Her zaman mantıklı, her zaman haklı olanlar,

* Kararlarına aşırı derece güvenenler,

* Ateşli klasik iktisat savunucuları.


Kitap Adı: Hızlı ve Yavaş Düşünme

Yazar: Daniel Kahneman

Yayın Evi: Varlık Yayınları

Sayfa Sayısı: 568

Goodreads Sayfası