Maaşınız arttığı halde neden para biriktiremiyorsunuz? Otomotiv firmaları bizi nasıl kandırıyor? 20 TL’nin en değerli olduğu an hangisidir?

Paranın değerini çoğu zaman içinde bulunduğumuz şartlara göre belirliyoruz. 50 TL’lik bir alışverişte 20 TL (%40) indirim bize önemli bir kazanç gibi görünürken, 500 TL’lik alışveriş içinde 20 TL’nin (%4) ihmal edilebileceğini düşünürüz. Oysa her iki senaryoda da kazancımız 20 TL’dir.

Bu hata eğilimimiz şirketler tarafından çok iyi kullanılıyor. Mesela sıfır km araçlarla satılan opsiyonel donanımlar oldukça pahalı. Yine de insanlara makul geliyor çünkü 200 bin TL’de 10 bin TL (%5) önemli bir fark gibi durmuyor.

Benzer şekilde harcanabilir gelirimiz arttıkça, fiyatlara olan duyarlılığımız da azalıyor. Eskiden bizi rahatsız eden fiyatlar artık normal gelmeye başlıyor. Mutlaka karşılaşmışsınızdır; bazı insanlar düşük maaşlarla tasarruf yapabilirken, diğerleri çok daha fazlasıyla ayın sonunu getiremez.

Peki ne yapabiliriz?

Azalan duyarlılık problemiyle baş etmenin en etkili yolu, alışverişteki kazanç ve kayıpları harcama tutarından bağımsız olarak düşünmektir.  Böyle ne düşük kazançları gözümüzde büyütür ne de büyük kayıpları küçümseriz.