Digitürk aboneliğinizi neden iptal edemiyorsunuz? Boş yere ödediğiniz kredi kartı aidatlarının sorumlusu kim? Yatırım tercihinizi en son ne zaman değiştirdiniz?

Söz konusu insan davranışları olduğunda bir eylemin iki temel belirleyicisi vardır; motivasyonlar ve engeller. Fizikteki eylemsizlik yasaları insanlar için de geçerli, Motivasyon > Engel ise harekete geçeriz, değilse olduğumuz yerde kalırız.

Atalete sebep olan en büyük iki engel;

1- Tercih Yapmanın Zor Olması

Yanlış bir karar vermektense mevcut şartlarla yetinmeyi tercih ederiz. Türkiye’de BES katılımcılarının %85’i henüz hiçbir fon değişikliği işlemi yapmamıştır, yatırım fonlarının açıkça zarar ettiği dönemler de bile.

2- Uygulamanın Zor Olması

Uygulama zorluğu ise daha çok fiziki koşullarla ilişkilidir. Üyeliğinizi iptal etmek için çağrı merkezini aradığınızda dakikalarca telefonda bekletilmeniz harekete geçmenizi zorlaştırmak içindir.

Peki Ataleti Nasıl Yeneriz?

Bu alanda kullanabileceğiniz en etkili yöntem motivasyonunuzu artırmaktır. Atalet eğiliminin şirketler tarafından nasıl suiistimal edildiğini bilmek ve bu durumun size neler kaybettirdiğinin farkında olmak ise başlı başına bir motivasyon kaynağıdır.