Netflix’te film seçmek neden bu kadar zor? Tinder’da hayatınızın aşkını bulabilir misiniz? Diş macunu seçmenin en kolay yolu hangisidir?

21. yüzyılın insana dair en büyük yanılgılarından biri daha fazla seçeneğin daha fazla mutluluk getireceği düşüncesi. Esasen çok fazla seçeneğe sahip olmak, çoğu zaman yanlış karar verme korkusuna neden olur.

Bu korkunun ise iki muhtemel sonucu vardır ya karar vermeyi erteleriz ya da verdiğimiz karardan dolayı yeterince mutlu hissetmeyiz.

Peki her gün onlarca seçim yaparken, daha mutlu olmamızı sağlayacak kararları nasıl verebiliriz?

1- Favorinizi Belirleyin:
Aksiyon mu? Bilimkurgu mu? Bir seçim yaparken öncelikle yatkın olduğunuz üst kategoriyi belirleyin, diğer kategorileri eleyerek seçeneklerinizi daraltın.

2- Rutinler Geliştirin:
Önemli bir değişiklik olmadıkça önceki seçimlerinize sadık kalın. Böylece bir o alanda bir rutin geliştirir, geçmiş kararlarınızdan pişmanlık duymaz ve yeni seçimler yaparken zorlanmazsınız.

3- Mükemmeli Aramayın:
Günlük seçimlerimizin çok azı hayatımızda önemli şeyleri değiştirir. Her zaman en doğrusunu seçmeye çalışmayın, enerjinizi gerçekten önemli kararlara saklayın.

Ve tüm bu adımlar daha “mutlu” kararlar vermemizi sağlasa da ara sıra, mutsuz olmak pahasına da olsa tercihlerinizi gözden geçirmeyi unutmayın.