Son günlerde biraz kilo aldım, Pazartesi diyete başlasam iyi olacak. Madem diyete başlıyorum, hafta sonu ufak bir kaçamaktan zarar gelmez.

Arabamı yeni bir model ile değiştirmeyi düşünüyorum ama fazla birikimim yok. Neyse ki 48 ay vadeli bir araç kredisi kullanıp dilediğim aracı satın alabilirim.

İçgüdülerimiz tarafından hataya sürüklendiğimiz tipik davranış örnekleri. Biz insanlar bugünkü arzularımızı karşılamak adına geleceğimizi borçlanma eğilimindeyiz.

Bu davranışlar temelde iradenin konusudur. Ancak beslenme konusunda iradeli olmanız, tüketim alanında da kontrolün sizde olduğu anlamına gelmez.

Bu hata eğilimiyle başa çıkmak isterseniz, işte kolaylıkla uygulayabileceğiniz 3 tavsiye.

1- Küçük Adımlarla Başlayın:

Sıkı bir diyete girmektense öncelikle ekmek yemeyi bırakın. Büyük miktarda tasarruf yapmaya çalışmaktansa tasarruf miktarınızı her ay 50 TL artırın.

2- Kararları Otomatikleştirin:

Sofranızdan ekmeği kaldırın ve bankanıza düzenli birikim talimatı verin. Kararları otomatikleştirdiğinizde her seferinde iradenizle mücadele etmeniz gerekmez.

3- Harcamalarınızı Nakit Yapın:

Kredi kartlarından uzak durun, özellikle de taksitli olanlardan. Harcamalarınızı nakit olarak yapmak geleceği borçlandırmanızı zorlaştırır ve sizi gerçek maliyetlerle yüzleştirir.