İnsanların karar verme mekanizmalarını inceleyen davranışsal ekonomiye olan ilgiyi artırmak amacıyla bir seri başlatmak istiyorum. Bundan sonra her Salı günü, bir davranışsal ekonomi teorisini, bir dakikada okunacak şekilde paylaşacağım. Hazırsanız başlayalım!

Size küçük bir sır vereyim, düşündüğünüz kadar mantıklı bir insan değilsiniz, ama üzülmeyin bu son derece normal bir durum. İnsanın mükemmelliği konusunda o kadar çok abartıya maruz kaldık ki hatalarımızı konuşmaya fırsat bile olmadı.

Pazartesi diyete başlayıp Salı bozmak, sırf taksitli diye bütçemizin üzerinde harcamalar yapmak, araba kullanırken mesaj yazmak… Mantığımız aksini söylese de bu hataları sıklıkla yapıyoruz, neden? Çünkü çoğu zaman nihai kararı mantığımızla değil duygularımızla veriyoruz.

Emeklilik dönemi için tasarruf yapmakta zorlanırken, yaz tatili için para harcamaya bayılıyoruz. Hiç kullanmayacağımız eşyaları sırf %80 indirim var diye satın alıyoruz. Ve dahası tüm bu hataları yaparken kendimizi harika hissetmeye devam ediyoruz.

Güzel haber ise bunların birer sorun değil aksine bizi insan yapan özellikler olmaları. Yeter ki hata eğilimlerimizin farkında olup onları doğru şekilde yönetelim. Önümüzdeki hafta karar verirken yaptığımız bu hatalara daha yakından bakacağız.