Dürtme, adı gibi içeriği de oldukça ilginç olan bir kitap. Hayatımızla ilgili verdiğimiz kararlarda, küçük yönlendirmelerin ne denli büyük sonuçlara yol açabileceğini anlatıyor. Böylece, insanın son derece rasyonel kararlar alan bir canlı olduğunu iddia eden klasik iktisat teorilerine kökten karşı çıkıyor. İktisat dediysem sıkıcı bir ekonomi kitabı olarak düşünmeyin, kitapta eğitimden, sağlığa, emeklilikten evlilik hayatına kadar birçok başlıkta ilgi çekici öneriler sunuluyor.

2017 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Richard H. Thaler ve Cass R. Sunstein, neden kötü seçimler yaptığımıza ve bu sorunu nasıl düzeltebileceğimize dair uzun yıllar süren araştırmalar yapmış. Kitabı da bu araştırmaların sonuçlarını özetlemek ve yorumlamak için yazmışlar.

Kitaptaki dürtme metaforu aslında daha iyiye ulaşmak için hafifçe ittirmek anlamında kullanılmış. Kitabın kapağında büyük bir filin (muhtemelen anne) yavru fili ittirdiğini görüyoruz, böylece sürüden kopmadan ilerleyebiliyorlar.  Yazarlar, özgür toplumu desteklemekle birlikte insanların hayati kararlar alırken dürtülmeye (desteklenmeye) ihtiyaç duyduklarını savunuyorlar. Sebep olarak da bugünün karmaşık dünyasında insanların çoğu zaman yanlış (rasyonel olmayan) kararlar vermelerini gösteriyorlar.

Son söz; Dürtme, Daniel Kahneman’ın Hızlı ve Yavaş Düşünme kitabı ile birlikte davranışsal iktisadın kutsal kitabıdır destek abartmış olmayız sanırım.

Dip Not: Kitabı 2017 yılında okumuş ve Türkçe çevirisini oldukça problemli bulmuştum. Pegasus Yayınları kitabı gözden geçirilmiş çevirisiyle Eylül 2018’de yeniden yayınlamış. Eğer satın alacaksanız bu tarihten sonraski baskıları tercih etmeniz iyi olur.

Kimler okumalı?

* Doğru karar verme yeteneğini arttırmak isteyenler.

* Bireysel özgürlüklere saygılı da olmakla birlikte, toplumun belirli konularda yönlendirilmeye ihtiyacı olduğunu düşünenler.

* Kitabın ismini oldukça ilgi çekici bulanlar (dürtülenler).

Kimler okumamalı?

* Karar verme yeteneklerine son derece güvenenler.

* Ateşli liberalizm savunucuları.

* Dürtme mürtme bana işlemez diyenler.


Kitap Adı: Dürtme

Yazar: Richard H. Thaler, Cass R. Sunstein

Yayın Evi: Pegasus Yayınları

Sayfa Sayısı: 336

Goodreads Sayfası