Davranışsal ekonomi kitapları son zamanların en çok ilgili duyulan kitapları arasında yer alıyor. Klasik ekonomi teorilerinin aksine davranışsal ekonomi, bireylerin her zaman rasyonel olmadıklarını, hatalı kararlar verebildiklerini, dolayısıyla ekonomi teorilerinin de buna göre oluşturulması gerektiğini savunuyor. Bu alandaki çalışmalar genellikle psikoloji temelli deneylerle destekleniyor. Böylece yapılan çalışmalarda çok daha hayatın içinden örnekler bulmak mümkün.

Örnekler hayatın içinden olunca ekonomistler dışında bir çok farklı gruptan insan da konuya ilgi gösteriyor. Bu alanda daha derin bilgi sahibi olmak isteyenler için davranışsal ekonominin 5 temel kitabını listeledim;


Hızlı ve Yavaş Düşünme

Davranışsal ekonominin kurucusu olarak kabul edilen Daniel Kahneman tarafından yazılmış kaynak kitap niteliğinde. Psikoloji alanında uzun yıllar boyunca yapılmış akademik deneylere dayanıyor. Detaylı inceleme için tıklayın.


İrrasyonel

Bu alandaki bir diğer kaynak kitap. Esasen bir psikoloji kitabı olmasına rağmen davranışsal ekonominin odaklandığı alanlarda çok değerli bilgiler sunuyor. Detaylı inceleme için tıklayın.


Dürtme

Hayatımızdaki yönlendirmelerin kararımızı nasıl etkilediğini gösteren bir kitap. İş dünyasına dair çok daha fazla örnek içeriyor.  Düzenli olarak okunması gereken başucu kitaplarından. Detaylı inceleme için tıklayın.


Akıldışı Ama Öngörülebilir

Günlük hayatta verdiğimiz saçma kararların sebeplerini açıklayan bir kitap. Diğerlerine göre çok daha sade bir dille yazılmış ve kolay okunabilir. Detaylı inceleme için tıklayın.


Marshmallow Testi

Listedeki bir diğer psikoloji kitabı. Kitap ünlü psikoloji deneyi Hazzı Erteleme Testi’ne dayanıyor. Tüketici davranışına yönelik çok değerli bilgiler edinebilirsiniz. Detaylı inceleme için tıklayın.