Borsa İstanbul TL bazında yükselişini sürdürürken, BİST Sigorta endeksinde işler yolunda gitmiyor. Türkiye’de borsaya açık altı sigorta şirketinden oluşan endeks, yılın ilk beş ayında %11 değer kaybederek yatırımcısına önemli ölçüde para kaybettirdi.

Enflasyon bu yılın ilk 5 ayında %35,6 olarak gerçekleşti. Bunun üzerine sigorta endeksindeki %11’lik kaybı da eklediğimizde, borsadaki sigorta yatırımcısı parasının yarısını kaybetti diyebiliriz. Aynı dönemde BİST 100 endeksinin %40 artış ile enflasyonun üzerinde getiri sağladığını belirtelim.

Borsada hayat dışı şirketlerde yaşanan değer kaybı, serinin bir önceki yazısında belirttiğim teknik zarar riskiyle ilişkili olabilir. Hayat branşında ise teknik sonuçlarda bir olumsuzluk göze çarpmasa da banka dağıtım kanalına olan bağımlılık şirketlerin kırılganlıklarını artırıyor.

Borsa yatırımcısı sigorta sektöründeki riskleri doğru mu analiz ediyor yoksa gereğinden fazla mı reaksiyon gösteriyor, bunu zaman gösterecek. Ancak bu değer kaybı orta-uzun vadede devam ederse, hem şirketlerin hem de sektörün olumsuz etkileneceğine şüphe yok.