Türkiye’de yeni bir sigorta şirketi kurulduğunu, sizi de genel müdür olarak tayin ettiklerini hayal edin. Yönetim Kurulu stratejik olarak öncelik verilecek branşın hangisi olacağı konusunda sizden bilgi bekliyor. Alternatifler üzerinde çalıştınız ve iki branş arasında kaldınız.

Birisi, 5,4 milyon poliçe adeti ve %17,4’lük pazar payı ile ihtiyari talebin en yüksek olduğu kasko branşı. Görece düşük hızla olsa da reel olarak büyüyor. Hasar prim oranı %60-65 seviyelerinde. Genel anlamda tüketicilerin en çok ilgi gösterdiği sigorta ürünü.

Diğeri ise 1,4 milyon poliçe adeti ve %11,9’luk pazar payı ile sağlık branşı. Branş genel anlamda ortalamanın üzerinde büyüyor ve pazar payını artırıyor. Hasar prim oranı ise %75-80 civarında. Ağırlıklı olarak belirli bir sosyo-ekonomik seviyenin üzerindeki tüketiciler tarafından talep ediliyor. 🩺

Yatırım yapmak için hangi branşı seçerdiniz?

Bugün pek çoğumuz bu soruya “sağlık” yanıtını vermekte tereddüt etmeyecektir. Ancak beş yıl önce fotoğraf bu kadar net değildi. Geriye dönüp baktığımızda, 2014-2016 arasında Türkiye’deki sağlık branşı performansının diğer branşlardan çok da farklılaşmadığını görüyoruz. O tarihlerde kasko gibi güçlü bir branşın liderliği asla kaptırmayacağını düşünmek çok daha olasıydı.

Oysa son beş yılda sağlık branşı sektörün çok üzerinde bir performans gösterdi. 2016-2021 döneminde toplam poliçe sayısı yıllık %4, kasko poliçe sayısı %5 büyürken, sağlık poliçe sayısı %21 büyüdü. Sağlık branşının pazar payı 11,9’dan %14,9’a çıkarken, kasko branşının payı %17,4’ten %16,3’e düştü. Sağlık branşı H/P oranını %75 seviyelerinde tutarken, kasko branşında H/P %90’a ulaştı.

Sağlık branşının bu başarısını Covid-19’dan kaynaklandığını düşünenler olabilir ancak başarıyı sadece pandemiye bağlamak, başarıda emeği olanlara haksızlık etmek olur. Pandeminin bir katalizör olduğu doğrudur ancak esas başarı sağlık sigortasının toplumun farklı kesimlerine ulaştırılması ile sağlandı. Bu yüzdendir ki son yıllarda Türk sigorta sektöründeki en önemli ürün inovasyonu tamamlayıcı sağlık sigortası.

Bu hikayeden kasko ve diğer branşlar için ders çıkartabiliriz. Sağlık branşında penetrasyon artışı sağlandığı dönemde, kasko branşı daha çok toplam araç sayısındaki artışa bağlı büyüdü. Her iki stratejinin de orta vadeli sonuçları ortada. Geçen günlerde bir yazımda Türk sigorta sektörü büyüyor ama gelişmiyor demiştim, burada sağlık branşının hakkını teslim etmiş olalım.

Uzun lafın kısası, Türk sigorta sektöründe yeni bir lokomotifimiz var, bugün değilse beş yıl sonra…