Mutluluğun formülü nedir? Hepimizin merak ettiği ancak yanıtını bulmakta zorlandığı bir konu. Bunun nedeni aslında sorunun tek bir yanıtının olmaması. Evet, her birimiz için mutluluğa giden yollar farklı ve bu yolda kestirmeler yok, ne yazık ki.

Bugün ortalama bir insan yüz yıl öncesinde kral ve kraliçelerin bile sahip olmadığı imkanlara sahip. Peki son yüz yılda yaşam standartlarımız bu kadar artarken mutluluk seviyemiz de arttı mı? Hayır. Yapılan araştırmalar toplumun mutluluk düzeyinde yüz yıl öncesine göre belirgin bir fark olmadığını ortaya koyuyor. Yani para mutluluk getirmez sözü bir bakıma doğru. Neden bir bakıma dedim, çünkü belirli bir seviyenin altında olması durumunda yaşam standartları olumsuz etkilendiğinden mutsuzluğa yol açabiliyor.

Mihaly Csikszentmihaly 25 yılı aşkın süredir devam eden çalışmasında “İnsanları ne mutlu eder?” sorusunun yanıtını aramış. Tüm bu çalışmaların sonucunda mutluluğun anlık bir haz arayışından çok, kendini bir işe/kişiye/değere adamış olmaktan geçtiği sonucuna varmış. Bu adanmışlık halini de “akış” olarak tanımlamış. Optimum deneyim olarak da ifade edilen bu durum insanın dış dünyadan soyutlanarak yapmakta olduğu eylemle bütünleşmesini tarif ediyor.

Csikszentmihaly ‘ye göre Akış’ın bir çok türü olabilir. Kimisi için çalışmak, kimisi için ailesiyle ilgilenmek, kimisi içinse hobileriyle ilgilenmek bu kapsama girer. Hatta oyun oynamak, TV izlemek gibi eylemler bile bizi Akış haline sokabilir. Bu kişiden kişiye değişmekle birlikte, akış deneyiminin sahip olduğu özellikler kitapta detaylıca anlatılıyor.

Mutluluk üzerine yazılmış, içi boş onca kitaptan sonra, böylesine bilimsel çalışmalara dayalı bir kitap okumak beni çok mutlu etmişti. Sizin de okurken büyük keyif alacağınızdan hiç şüphem yok. Daha mutlu bir hayat için hayatınızda yapmanız gereken değişikliklerle ilgili çok değerli tavsiyeleri bu kitapta bulabilirsiniz.

Kimler okumalı?

* Mutlu hayatın ulaşılacak bir hedef değil yaşam tarzı olduğunu bilenler.

* Parayla saadet olmadığının farkında olanlar.

* Çok şeye sahip olmaktansa az şeye muhtaç olmayı yeğleyenler.

Kimler okumamalı?

* Mutlu hayatı bir hedef olarak görüp, peşinden koşarken bugünü ıskalayanlar.

* Para, güç ve statünün peşinde bir ömür geçirenler.

* Tüketim kültürünün sadık destekçileri.


Kitap Adı: Akış: Mutluluk Bilimi

Yazar: Mihaly Csikszentmihalyi

Yayın Evi: Buzdağı Yayınları

Sayfa Sayısı: 416

Goodreads Sayfası