Geçtiğimiz günlerde 2019 yılının değerlendirmesini yaparken, bu yıl okumuş olduğum kitapların listesini çıkarttım. Listeyi hazırlarken, hemen hemen hepsinden keyif alsam da bazı kitapların üzerimde çok daha güçlü etkiler bıraktığını fark ettim. Ufkumu açan, kendimi  daha iyi tanımamı sağlayan, bir solukta okuduğum bu kitapları sizlerle paylaşmak istedim.


Alışkanlıkların Gücü

İyi alışkanlıklar edinmek, kötü alışkanlıklardan kurtulmak… Kulağa ömür boyu sürecek zorlu bir maratonmuş gibi geliyor. Bu kitap bireysel ve toplumsal olarak nasıl alışkanlık kazandığımızı ve bu alışkanlıkları nasıl değiştirebileceğimize dair oldukça değerli bilgiler sunuyor. Alışkanlıklarınızı anlamak ve iyi yönde geliştirmek için harika bir kaynak.

Detaylı inceleme için tıklayın.

 


Aptal Beyin

Bu kitabı okuduğumda, sanki hiç tanımadığım bir kuzenim ile tanışmış gibi hissettim, kendi beynime ne kadar yabancı olduğumu fark ettim. Dahası beynimin çalışma mekanizmasına dair çok şey öğrendim. Beyninizi kullanarak yapabileceğiniz en faydalı işlerden birisi bu kitabı okumak olabilir.

Detaylı inceleme için tıklayın.

 


Başkalarının Aklı

Neden ikna olduğumuza ve nasıl ikna ettiğimize dair aydınlatıcı bir kitap. Ve dahası kitabın savları kişisel gözlemlere değil sinir bilim alanındaki araştırmalara dayanıyor. İnsanı ve toplumu daha iyi anlamanızı sağlayacak, tek solukta okuyabileceğiniz bir eser.

Detaylı inceleme için tıklayın.

 

 


Drive

Eğer siz de benim gibi bir beyaz yakalıysanız dönem dönem motivasyonunuzun azaldığını fark etmişsinizdir. Maaşınız, haklarınız, statünüz sabitken, motivasyonunuz neden azalır? Bu kitap günümüz insanının motivasyon ihtiyaçlarını açıklıyor. Herkes okumalı, özellikle de kurumsal şirketlerde çalışanlar.

Detaylı inceleme için tıklayın.

 


Herkes Yazabilir

Bir sosyal medya hesabınız varsa, mail kullanıyorsanız veya blog yazıyorsanız, siz de bir içerik yazarısınız. Daha kaliteli içerikler nasıl üretirim diye araştırırken bu kitaba denk geldim. İçerik yazımına dair temel kuralları ve pratikleri, oldukça akıcı bir üslupla anlatıyor. İnternet çağında yaşayan herkesin kitaplığında olmalı.

Detaylı inceleme için tıklayın.


 

Incognito

Bu kitap sizi bir kimlik bunalımına sürükleyebilir! Hayatınızdaki tüm kararların size ait olduğunu düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz diyebilirim. Kitapta, bilinçli olarak verdiğimiz kararların toplam kararlarımızın içinde ne kadar küçük bir payı olduğu anlatılıyor. Kitabı okuduktan sonra kendime ve çevremdeki insanlara çok daha farklı bakmaya başladım.

Detaylı inceleme için tıklayın.

 


Kancaya Takılınca

Bir pazarlamacı olarak ürün tasarımının dinamiklerine dair çok şey öğrendiğim bir kitap. Kitap tüketim alışkanlığı yaratan ürünlerin nasıl tasarlandığına ve  bu alışkanlıkların nasıl yönetildiğine dair değerli bilgiler sunuyor. Tüm pazarlamacılar, hatta tüm tüketiciler okumalı.

Detaylı inceleme için tıklayın.

 


Subliminal

Bilinçaltımızın işleyişi konusunda komplo teorilerinden fazlasını istiyorsanız, doğru adrestesiniz. Bilinçdışımızın bizi biz yapan davranışlar üzerinde ne denli büyük bir etkisi olduğunu, akıcı ve eğlenceli bir şekilde anlatan bir kitap.

Detaylı inceleme için tıklayın.

 

 


Tüketimin Evrimi

Bu kitabı bitirir bitirmez tüm yakın arkadaşlarımla paylaşıp, kesinlikle okumaları gerektiğini söylediğimi hatırlıyorum. Yüzyıllar da geçse, insanın değişmeyen sahiplik içgüdüsüne dair harika iç görüler sunan bir kitap. Tüketim toplumunu anlamayı oldukça kolaylaştırıyor. Kesinlikle okunmalı!

Detaylı inceleme için tıklayın.

 


Not:  Bazı kitaplar benzer konuları işliyormuş gibi görünseler de hepsi birbirinden farklı alanlarda, çok değerli bilgiler içeriyor. Hepsini peş peşe de okusanız dahi tekrara düşmüş gibi hissetmezsiniz.

Keyifli okumalar.